Konum,Ataköy Marina
info@sypetunia.com

Denizlerdeyiz Mayıs-2016

 

Denizlerdeyiz Web_v1.jpg

Posterimiz

 

Herkese merhaba, yatçıların çoğu marinalarda; sık seyir yapanlar az, sık sık seyir yapan sayısı ise çok az. Yılda 2-3 ayını denizde/teknesinde geçirenlerin sayısı ise, yat sayısına göre, göreceli olarak yok gibi. Geçerli nedenleri vardır kesinlikle.

Şöyle bir düşünce geliştirdik: Yılda hiç olmazsa bir kez olabildiğince çok tekne denize çıksın, buluşsun, birlikte seyir yapsın. “Denizlerde” olsunlar yani.

Şimdi harekete geçme zamanı. Bakacağız kaç kişi el ele verip, kaç kişiyi bu girişimin içine alabileceğiz.

Zamanla her ilimizde bir “Amatör Denizci Derneği” kurup bu dernekleri “Federasyon”, “Birlik” , artık adı ne olacaksa, bir çatı altında toplayıp “Denizlerdeyiz” etkinliklerini, tüm Türkiye kıyılarında, diğer limanlarda da geleneksel hale getirip sesimizi duyurmalıyız.

İzlenecek yolun kısa anlatımı da bu. Olmayacak şey değil.

Hele bir başlayalım, germeden, gerilmeden keyifle yol almalıyız.

29 Mayıs 2016 Pazar günü Büyükçekmece Koyunda “Denizlerdeyiz“.

Saat 12:00 gibi buluşup bir “Sevgi Çemberi” oluşturacağız. Sonrasında, saat 14:00 de, vira demir Marmara Denizine açılacağız.

Havadan fotoğraf ve video çekilecek, gazete ve dergilere gönderilecek.

Bu sene Büyükçekmece Koyu, seneye Tuzla Koyu şimdiden aklımızda.

Bir gün öncesi 28 Mayıs 2016 C.tesi West Istanbul Marina(WIM) de  bir yemek etkinliği yapacağız. Seneye de Tuzla Koyunda gerçekleştirmek istiyoruz aynı etkinliği ve yemeğimiz Via Port Marina da olacak. Marinalar ücretsiz konaklama ile destek oluyorlar.

İstanbul Göz Hastanesi bu etkinliğe sponsor ve ben de düzenleyen kişi olarak hazırım.

Etkinliğe katılacak tekne ve kişi sayısı istediğimiz nitelik ve niceliğe ulaşırsa yolumuza devam edip önce bir dernek kuracağız. Üye olacaklardan herhangi bir aidat beklentimiz yok. İş gönüllülük işi olacak, mali destek yapacak kişiler ve sponsorlar hazır.

Dernek ne işler yapmayı düşünüyor o da ileride açıklanacak.

Bugün için hedefimiz olabildiğince çok tekne denizlere çıksın, gelecekteki hedefimiz de amatör denizciliğimizin sorunları çözülsün ve olabildiğince çok amatör denizci tekne sahibi olsun.

Zafer Türkmen

S/Y Petunia